5+1 důvodů, proč nemáme peníze

Peníze. Každý den s nimi přicházíme do kontaktu, jsou součástí našeho života a většina z nás je vnímá jako něco, bez čeho se neobejdeme.

Fakta a mýty o penězích se na nás hrnou ze všech stran už od narození, dokonce už před narozením, to když u maminky v bříšku slyšíme, jak řeší s nejbližšími, jestli to všechno utáhnou. Trochu se obává, že to bude mít těžké, i co se peněz týká.

Zkusíme si malé cvičení. Zavřete oči, uvolněte se a položte si otázky: Jak vnímám peníze? Voní mi? Chutnají mi? Co si o nich myslím? Odpovědi se nejlépe poznamenejte, zajímá mě, zda se shodneme ve vašem vnímání a mém úhlu pohledu.

Každý jsme unikátní a vnímání a úhel pohledu na peníze máme každý jiný. Přesto máme spoustu bloků stejných. Nabízím ty nejčastější.

Peníze jsou špinavé a plné bacilu

Pamatujete si, jak vás rodiče kárali, když jste strkali do pusy a ochutnávali mince? Nebo že si musíte umýt ruce poté, co jste si hráli s penězi? Už od malička jsme přesvědčování o špinavosti peněz, že jsou kdo ví kým osahané, plné bakterií, zkrátka zhmotnělá infekce. Proč bychom měli něco tak nechutného chtít ve své blízkosti? Vždyť nám mohou jen uškodit!

Podvědomí je mocná věc a pokud máme v sobě tyto názory a úhly pohledu zakořeněné, tedy že peníze jsou fuj, úspěšně se nám daří držet si je dále od těla. Podvědomě peníze odmítáme, nechceme se přece nakazit.

Peníze kazí charakter

Další z mnoha tvrzení o penězích, které nás pronásleduje už od dětství. Z legrace jsem vždycky dodával: “A já bych byl tak rád zkaženej!” Ale opravdu? Opravdu byste chtěli, aby vás okolí vnímalo jako zkaženého člověka? Dovolím si tvrdit, že nikoliv. A tak se z peněz opět stává nepřítel, který nás může totálně zkazit, přijdeme o všechny přátele, rodinu, klid a ještě nám upadnou uši od infekce samé 🙂

Bez práce nejsou koláče!

Kolikrát za život jste si tuto větu řekli, abyste se donutili něco dělat? Kolikrát v životě vás naštvala tato věta tím, že “prostě nic nemůžete mít jen tak”? Uvědomujete si, že díky této, do našeho mozku vryté, větě, rádoby pravdě, nemůžete získat peníze jen tak, s lehkostí? Pokud se tohoto nezbavíte, přitáhnout sebemenší obnos peněz pro vás muže být nesmírně náročné a totálně vyčerpávající! Jaké by to bylo tvořit peníze tím, že děláte to, co vás baví? Tím, že si hrajete?

Bez peněz do hospody nelez!

Ano! A ani přes okno nekoukejte dovnitř nebo se propadnete do pekla! Toto rčení vlastně říká, ze když nemáte peníze, nemůžete si cokoliv koupit, radovat se, dopřát si. A my tomu tak pevně věříme, až se nám to opravdu děje, žijeme to. Peníze vnímáme jako podmínku, abychom mohli žít plnohodnotný šťastný život plný radosti. Dáváme jim obrovskou moc ovládat náš život, stavíme je výš než sebe samotné a své schopnosti. Cílem však není žít v chudobě a peněz se stranit, ba naopak, cílem je mít peníze alespoň na takovém schůdku, na kterém stojíme my, nikoliv je mít výš, a tvořit je a užívat si je s lehkosti a radosti.

S penězi jsou jenom starosti

Když budu mít peníze, budu se o ně muset starat. Budu je muset hlídat, aby mi je někdo nevzal. Co když udělám chybu a o všechno přijdu? Přijdu o přátele, když jim nepůjčím?” A jistě bychom vymysleli mnoho dalších obav, strachů, závazků a lží o penězích. Co myslíte, že se stane, když skutečně získáme finance a pokud máme v hlavě tyto obavy? Jsou v nás tak pevně a my jim tak moc věříme, že se nám to všechno splní. Jaké by to bylo mít radost a potěšení s tím peníze přijímat, ale i vydávat?

Dluhy! Dluhy! Dluhy!

Hlavně nezůstat nikomu nic dlužen! Mít srovnané účty!” Přirozeně vnímáme dluhy negativně, jako projev naší neschopnosti vydělat dostatečné množství peněz, abychom si na pořízení čehokoliv nemuseli půjčovat. A je jedno, jestli je to hypotéka, úvěr nebo půjčka od přátel.

Co kdybychom se na tyto finance dívali jako na investice do sebe, svých přání, do tvorby a možnosti vytvářet víc a víc? Cítíte ten jiný náboj? Tu jinou energii, kterou to má? Osobně si vybírám druhou variantu. Sám jsem investoval nemalou částku do splnění si snu. Nakonec jsem nezískal nic hmotného, přineslo mi však obrovské zkušenosti a poznání o mně samotném, třeba že jsem schopný s takovou investicí žít, splácet ji a také vnímám, ze mi dříve nabyté zkušenosti přináší nyní o to více, než kdybych takové zkušenosti neměl. Zajímavý úhel pohledu, co myslíte?

A teď mi řeknete upřímně: opravdu chcete mít všechny tyto problémy a starosti? Opravdu chcete mít peníze? A pokud ano, cítíte se v představě obrovského množství peněz krásně, svěže a tak, ze máte křídla, vznášíte se a jste šťastní? A co když tyto peníze najednou mít nebudete? Jaký je to pocit? Stále máte křídla? Stále jsme šťastní?

Ideálním stavem je mít absolutní lehkost s penězi, ať už je máme nebo ne. Podle Garyho M. Douglase, zakladatelem Access Consciousness® jsou peníze energií, stejne jako jsme my. Není tak přínosem stavět peníze na piedestal a dávat jim větší schopnosti a sílu než sami sobě.

A že vám peníze “přece nemůžou být jedno”? Mohou! Opravdu! A přinese vám to dokonce více, než když je svazujete všemi těmi “musím, chci, nemůžu”!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.