Přestaňme už konečně ubližovat svým dětem!

Ano, uznávám. Titulek zní možná příliš drsně a ano, své děti milujeme tolik, ze bychom pro ne zemřeli. Co když je však realita ještě drsnější?

Před nedávnem jsem se potkal s kamarádkou. Viděli jsme se po delší době a tak jsem poznal, ze vypadá jinak, utrápeně, nešťastné, ale zároveň ji v očích jiskřilo odhodláni věřit a doufat v lepší zítřky. Samozřejmě jsem se ji optal “Jak se ti daří?”, ikdyž jsem již znal odpověď. “Nooo, ale jooo, dobrý. Jen teď něco řešíme s dcerou.” Překvapeni se nekoná. Pokračuje: “Zjistili ji nějaký onemocnění. Prý je to nevyléčitelný. Navíc jí to může způsobovat bolest při pohybu. Taková šikovná je na tu gymnastiku! Teď byla druhá v závodech! Já jsem tak chtěla, aby to někam dotáhla a teď je po všem 🙁

Čeho se bojíš, toho ti život naloží plný talíř

V našich životech některé věci funguji opravdu bezchybně a neomylně. A vedle skutečnosti, že všichni jednou zemřeme, je to i jistá dávka ironie a cynismu, kterým Vesmír/Bůh/Osud/Život disponuje. Nespočetně krát jsem si sám na sobě vyzkoušel a potvrdil, že čeho se bojím, čemu se vyhýbám a co je pro mě nepříjemné, toho mi život servíruje plné talíře. Důvod je prostý. Život mi říká: “Milý Honzíku, tohle nemáš vyřešené. Pochop to, vyřeš si to a já ti už podobné sra*ky přinášet nebudu. Ale pokud to stále nechápeš, nevidíš, nevnímáš, okej, brzy ti zase naservíruji situaci – další možnost tohle pochopit.

S našimi dětmi je to úplně stejně. Pokud se bojíte, aby Vaše dítko nebylo ve škole šikanované, co myslíte, že se stane? Pokud se třesete strachy o zdraví dítěte, co myslíte? Jaké všechny nemoci bude muset Vaše dítě prodělat, abyste si konečně uvědomili, ze strach máte VY, ne vaše dítě, VY si jej musíte vyřešit a VY tak můžete přispět ke spokojenému životu vašich potomků.

Stejné mechanismy platí vůči všem ve vašem okolí, nejenom směrem k dětem, ale děti, zejména ty malé, jsou čisté bytosti, které nemají anI ánung o tom, ze existuje ta či jiná nemoc a že na ni mohou i zemřít. Děti žijí přítomným okamžikem, tady a teď. Plánovat, koukat do budoucna a vymýšlet kdejaké osudové zápletky, dopady rozhodnuti a pravidla hry je učíme my. Řekl bych: “Bohužel.”

To nejlepší pro naše děti?

Vraťme se na okamžik k mé kamarádce. Nestalo se tedy nic většího, že jí její dítko ukazuje strachy a bloky, které maminka nemá vyřešené. Samozřejmě podobně bloky může ukazovat tatínkovi. Ideálním řešením pro dítě je mít vyčištěné rodiče bez bloků, nemusí je potom všechny ukazovat = všechny je žít.

A možná se ptáte, co to znamená “mít vyčištěno”. Z mého úhlu pohledu je to o tom mít lehkost se vším, co nastane. Přeženu-li, je vám úplně fuk, co se stane, co se může stát, ale i že se něco nestane. V tom nejlepším stavu žijete tady a teď, přítomným okamžikem a nedíváte se dozadu a ani dopředu.

Ale pozor! Není to o letargii a laxnosti, samozřejmě že chceme v životě pro sebe jen to nejlepší (ne, nechcete to pro své dítě, chcete to pro sebe, pro svůj pocit, ze jste dobrý rodič a že se o vás dítě jednou postará), to nejlepší pro sebe chce každý, i vaše dítě. Nevěřím, že by dobrovolně chtělo skončit na ulici a brát drogy, byt šikanované a žít mnoho dalších scénářů. Vaše strachy o vaše dítě tak nemají žádnou přidanou hodnotu, žádný přínos. Dítě se učí, poznává a jediné, co potřebuje, je vaše asistence a láska bez ohledu na to, že se právě rozhodlo spadnout z prolézačky nebo zanechat školy.

Copak? Vadí vám na tom něco? To je ale jen a jen vás problém! Vyřešte si jej! Rád vám budu průvodcem, stačí, když se ozvete.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.